درمان سرطان

 

مطالعه درمان سرطان کولورکتال، معده و تخمدان توسط ویروس

در 26 آوریل 2023 شرکت بیوتکنولوژی نیوکاسل اولین بیمار سرطانی را در آزمایش بالینی ویروس انکولیتیک منتخب زیستی خود درمان کرد.

این تحقیق که در موسسه تحقیقات پزشکی هانتر (HMRI) و با پشتیبانی بازوی تجاری دانشگاه نیوکاسل   (TUNRA) پشتیبانی می شود، در سال 2019 توسط تیم Viralytics تاسیس شد که در سال 2018 به قیمت 502 میلیون دلار استرالیا فروخته شد و این بزرگترین فروش بیوتکنولوژی در تاریخ استرالیا.

در طول اولین مرحله در انسان، بخش 1A  مطالعه، ویروس در بیماران مبتلا به سرطان کولورکتال، معده یا تخمدان در مراحل پایانی، سه مورد از شایع‌ترین انواع سرطان در سطح جهان، ارزیابی خواهد شد.

هدف از فاز 1A، که در چهار مرکز بالینی در استرالیا انجام خواهد شد، ارزیابی ایمنی، تحمل پذیری و اثربخشی اولیه ویروس است. کارآزمایی با یک دوره افزایش فرکانس دوز با 9 تا 12 بیمار، تحت درمان با یک تا سه دوز ویروس، و سپس یک مرحله گسترش کوهورت با 15 بیمار دیگر تحت درمان با رژیم دوز توصیه شده آغاز خواهد شد.

درمان گلیوبلاستوما GBM توسط ویروس

متخصصان از یک ویروس انکولیتیک به همراه یک داروی ایمونوتراپی برای هدف قرار دادن و کشتن سلول‌های سرطانی استفاده کردند.

این عمل که توسط جراحان مغز و اعصاب در شبکه بهداشت دانشگاه در تورنتو انجام شد، بهبود قابل توجهی در میزان بقای بیماران و کوچک شدن تومور نشان داد.

این تیم ترکیبی از تلقیح داخل توموری ویروس انکولیتیک و سپس تزریق داخل وریدی داروی پمبرولیزوماب در 49 بیمار مبتلا به گلیوبلاستومای عودکننده استفاده کردند.

این روش درماننی بقای کلی 52.7٪ را در 12 ماه نشان داد. درحالیکه درمان استاندارد تقریبا بیماران 3 ماه زنده می مانند.

این درمان در 56.2٪ از بیماران یک مزیت بالینی به عنوان بیماری پایدار یا بهتر تعریف شده بود.

فرشاد نصیری پزشک متخصص جراحی مغز و اعصاب، گفت: «یک نتیجه هیجان‌انگیز دیگر این است که در زیرمجموعه‌ای از بیماران، شاهد کوچک شدن تومورها تا 50 درصد یا بیشتر از اندازه اصلی بودیم و در دو نفر از بیماران، تومورها به طور کامل از بین رفتند.

سه بیمار درمان را با پاسخ های ماندگار کامل کردند و در ماه های 45، 48 و 60 زنده می مانند. درمان به خوبی بدون سمیت محدود کننده دوز تحمل شد.

درمان تومور سر گردن

در یک مطالعه بالینی اثرگذاری بسیار خوب تلقیح ویروس ضد سرطان به داخل تومور سر و گردن که در آمریکا گزارش شده است. این مطالعه که در سال 2019 انجام شده تومور بیماران توسط ویروس بطور کامل کنترل شده است.

30 روزپس از تلقیح ویروس به داخل تومور

65 روز پس از تلقیح ویروس به داخل تومور

85 روز پس از تلقیح ویروس به داخل تومور

درمان تومور سر خون

در سال 2014 در بیمارستان مایوکلینک شهر روچستر آمریکا یک خانم به نام استیتی که دچار سرطان پیشرفته خون  بود توسط ویروس های بهینه شده سرخک درمان شد.

درمان استیسی در یک کارآزمایی بالینی با استفاده از ویروس سرخک علیه مولتیپل میلوما، یک رویداد تحول‌آفرین در تحقیقات سرطان بود. این آزمایش آخرین گزینه استیسی بود که چندین درمان دیگر را طی یک نبرد طولانی تحمل کرده بود. نتایج آنی بود. ویروس سرخک سرطان او را بدون تأثیر بر سلول های سالم بدن در عرض هفت هفته از بین برد. استیسی اولین کسی است که پس از انتشار سرطان در سراسر بدنش، بهبودی کامل پیدا کرد.

درمان تومور DIPG کودکان

در مطالعه ای که در سال 2022 در ناوارای اسپانیا برروی کودکان مبتلا به DIPG انجام شده نشان می دهد استفاده از ویروس درمان همزمان با رادیو درمان در افزایش طول عمر کودکان تا بیش از 3 سال بسیار موثر است.

در این مطالعه کودکان 3 تا 18 سال شرکت داشتند. 3 کودک بصورت نسبی به درمان پاسخ دادند و بیماری در 8 کودک تثبیت شد.

2 کودک تا آخرین گزارش  این تحقیق زنده ماندند و یک کودک بطور کامل از تومور مغزی بهبود پیدا نمود.

با درمان ها معمول و استاندارد طول عمر کودکان مبتلا به سرطان GIDP کمتر از 1 سال است.

کاهش آب شکمی در سرطان حفره شکم بوسیله ویروس ضد سرطان

محققان چینی در یک مطالعه نشان دادند که با تجویز ویروس به داخل حفره شکمی نه تنها سلولهای سرطانی  شکم کنترل می شود بله میزان آب حفره  شکمی هم  کاهش پیدا می کند.

درمان تومور کبدی با ویروس

مرحله  آخر مطالعه درمانی ویروس به همراه سایر داروهای ضد سرطان نشان می  دهد، بزودی ویروس ضد سرطان کبدی مجوزهای لازم جهت درمان تومورهای کبدی را دریافت می نماید.

درمان تومور مغزی گلایوبلاستوما پیشرفته با ویروس ضد سرطان

همانطور که در مستد ذیل مشاهده می شود. بیمار دارای گلیوبلاستومای  گرید 3 توسط ویروس های ضد سرطان درمان شده است.