درمان عفونت مقاوم به دارو

عفونت ریه

در این مطالعه که در سال 2020 در کشور هلند انجام شده است یک مرد 58 ساله که دارای سابقه پیوند اعضا بوده و مبتلا به عفونت کلبسیلا در مجاری توسط فاژهای اختصاصی درمان شده است در این مقاله آمده است: ما یک مورد بیمار پیوند کلیه 58 ساله را گزارش می‌کنیم که در ماه اول پس از پیوند دچار عفونت ادراری مکرر با سویه کلبسیلا پنومونیه مثبت بتالاکتاماز با طیف گسترده (ESBL) شده بود. حتی با وجود اینکه تست شده نسبت به کارباپنم حساس بود و با وجود درمان مکرر مروپنم، عفونت وی عود کرد. عفونت در نهایت به اپیدیدیمیت تبدیل شد که با موفقیت با مروپنم و باکتریوفاژها درمان شد. برای مشاهده مقاله اصلی و اطلاع از جزئیات این تحقیق به آدرس زیر مراجعه نمایید.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31611357/

در یک مقاله مروری که در سال 2023 توسط متخصصان استرالیایی نوشته شده است در خصوص اثرات فاژ درمانی در بیماران دچار سیستیک فیبروزیز بحث شده است.

فاژ درمانی در CF بسیار کاربردی است، از آنجاکه بیشتر هزینه های بیماران مربوط به مراجعه های مکرر به بیمارستان به دلیل عفونت های مزمن باکتریایی است فاژ درمانی مزایای زیادی نسبت به درمان‌های آنتی‌بیوتیک معمولی مورد استفاده در CF دارد. مزایای فاژ درمانی عبارتند از جمله دوره‌های درمان کوتاه‌تر، ویژگی باکتریایی، اثربخشی قوی و سمیت کم.

در 5 سال گذشته، فاژ درمانی با موفقیت برای درمان بیش از 30 فرد مبتلا به CF در برابر عفونت های مختلف، از جمله P. aeruginosa، S. aureus، B. dolosa و M. Abscessus استفاده شده است.

فاژ درمانی به خوبی تحمل شد و هیچ عارضه جانبی گزارش نشده است. همچنین 20 بیمار عمدتاً افراد مبتلا به CF که در آن عفونت‌های مایکوباکتریایی با موفقیت با فاژ درمان شدند. بیماران با درمان به خوبی تحمل شدند و مقاومت فاژی مشاهده نشد. اخیراً، یک کارآزمایی بالینی چند مرکزی با موفقیت انجام شد که ایمنی، تحمل پذیری، فارماکوکینتیک و فارماکودینامیک یک کاندید چند فاژی را در افراد مبتلا به CF که از عفونت مزمن ریوی P. aeruginosa رنج می‌برند، ارزیابی کرده است. به طور دلگرم کننده، نتایج نشان داد که فرمولاسیون به خوبی تحمل می شود، فاژها به طور موثر به محل عفونت منتقل می شود و بار باکتریایی را در شرکت کنندگان کاهش می دهد.

برای مشاهده مقاله اصلی و اطلاع از جزئیات این تحقیق به آدرس زیر مراجعه نمایید.

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fmicb.2020.593988/full

دکتر آمنه خاتمی عضو دانشگاه سیدنی استرالیا و بیمارستان کودکان Westmead است. شهرت دکتر خاتمی نجات یک کودک با استفاده از باکتریوفاژ در استرالیا است. دکتر خاتمی در چندین مقاله به اهمیت استفاده از فاژها در درمان عفونت های مقاوم به آنتی بیوتیک اشاره کرده است.

سه مقاله دکتر خاتمی بصورت پیوست در ذیل آمده است.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8422068/pdf/EMMM-13-e13936.pdf

https://bmjopen.bmj.com/content/bmjopen/12/12/e065401.full.pdf

https://www.tandfonline.com/doi/epdf/10.1080/14787210.2022.1990755?needAccess=true


 

در یک مطالعه موردی در سال 2022 در سوییس انجام شده است، عفونت مکرر یک بیمار 47 ساله به علت باکتری سودومناس مقاوم به دارو توسط باکتریوفاژهای اختصاصی که بصورت تنفسی تجویز شدند  درمان گردید.

همانطور که در تصویر نشان داده شده است 126 روز قبل از 

درمان با فاژ ریه بیمار کاملا درگیر بیماری بوده در حالیکه روز های 10 و 323 و 756 بعد از فاژ  درمانی ریه بیمار به سمت  بهبودی رفته است.

برای اطلاع از جزئیات این تحقیق به آدرس ذیل مراجعه نمایید.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10300124/pdf/41467_2023_Article_39370.pdf

نتایج بسیار خوب فاز اول کارآزمایی بالینی یک محصول باکتریوفاژی سبب شده تا سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) به فاژ BX004، که توسط شرکت BiomX برای درمان عفونت‌های باکتریایی سودوموناس آئروژینوزا در حال توسعه آن است اجازه انجام بررسی مسیر  سریع را برای دریافت مجوز اعطا کرده است.

گزارش کامل این مطلب را می توانید در لینک ذیل مطالعه نمایید.

BiomX Reports Second Quarter 2023 Financial Results and (globenewswire.com)

در آلمان فاژ درمانی در کلینیک جراحی عمومی، احشایی، قفسه سینه، عروق و پیوند، مرکز پزشکی دانشگاه روستوک انجام می شود. در زمینه جراحی عروق، عمدتاً عفونت های مرتبط با پچ یا بای پس در ناحیه کشاله ران و به دنبال آن عفونت های حاد آئورت تهدید کننده زندگی است. در جراحی قلب، شایع ترین نشانه عفونت درایو لاین پس از قرار دادن LVAD است. در بیماران جراحی ارتوپدی، عفونت های پری پروتز مفصلی در ناحیه هیپ غالب می شود، همچنین به طور فزاینده ای پس از کاشت سیستم های اندو اگزو در آمپوتاسیون ترانس فمورال. متأسفانه، علیرغم تقاضای زیاد برای درمان، مشکلات اساسی با فاژ درمانی فردی وجود دارد. بنابراین، تنها درمان بیماران با کوکتل های فاژ کامپوزیت اتریشی امکان پذیر بوده است.

انتظار می رود تمرکز بر فاژ درمانی فردی با تولید در محل برای سال 2023 به طور قابل توجهی میزان موفقیت را بهبود بخشد. پروژه‌های تحقیقاتی فعلی و برنامه‌ریزی‌شده بر آزمایش پایداری حرارتی فاژها در سیمان استخوان، کاربرد موضعی فاژ برای سیستم‌های اندو-اکسو آلوده در استوما تمرکز دارند.

 

https://www.mdpi.com/1999-4915/15/2/588

مورد اول عدم پیوند عفونی پروگزیمال فمور با باکتری های گرم منفی MDR مختلف بود. آزمایش فاژ توسط LabMCT در بیمارستان نظامی کوئین آسترید انجام شد و درمان با کوکتل باکتریوفاژ  تولید شده توسط موسسه Eliava توصیه شد که در برابر گونه های مختلف شیگلا، سالمونلا، E. coli، Proteus، S. aureus، P. aeruginosa فعال است. و انتروکوک. برای بهبود سینتیک انتشار موضعی، کوکتل فاژ با یک هیدروژل مخلوط شد، همانطور که قبلا توضیح داده شد. هیچ عارضه جانبی موضعی یا سیستمیک پس از سه ماه پیگیری مشاهده نشده است. علاوه بر این، بخش در کارآزمایی PhagoDAIR، یک مطالعه بالینی تصادفی، غیرمقایسه‌ای، دوسوکور فاز I/II در بیماران مبتلا به عفونت‌های مفصل پری پروتز مفصل زانو یا لگن با اندیکاسیون دبریدمان، آنتی‌بیوتیک و احتباس ایمپلنت، شرکت خواهد کرد.

از سال 2011، فاژتراپی توسط آژانس دارویی اروپا به عنوان یک محصول دارویی طبقه بندی شد، اما در مورد اینکه آیا باید طبق دستورالعمل کمیسیون 2001/83/EC به عنوان محصول دارویی بیولوژیکی طبقه بندی شود یا بر اساس دستورالعمل کمیسیون 2003/2003، این دارو باید به عنوان یک فرآورده دارویی بیولوژیکی طبقه بندی شود بحث وجود دارد.

با این حال، به دلیل اهمیت روزافزون آن، کمیسیون فارماکوپه اروپا با تصویب یک فصل کلی جدید به نام مواد فعال فاژ درمانی و فرآورده‌های دارویی برای مصارف انسانی و دامپزشکی در سال 2021، به دنبال تعیین بهتر مقررات فاژ درمانی بود و این فرآیند را به تازه‌تاسیس‌شده‌ها محول کرد. در کارگروه باکتریوفاژها پیش نویس اصلی در حال تهیه است.

این امر اولویت آژانس نظارتی پزشکی جریان اصلی مدرن را تعیین می کند که فاژ درمانی را در داروسازی برای استفاده انسانی و دامپزشکی ترکیب می کند.

 

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fmicb.2023.1250848/full

هنگامی که آنتی بیوتیک ها در درمان عفونت های باکتریایی مزمن ناموفق هستند و بیمار به شدت دچار عفونت است، ممکن است واجد شرایط “استفاده دلسوزانه” از فاژ درمانی در نظر گرفته شود. درمان‌های استفاده دلسوزانه، درمان‌های جدیدی هستند که به طور گسترده برای همه در دسترس نیستند، اما پتانسیل آن را دارند که در آینده به درمان‌هایی پرمصرف‌تر تبدیل شوند. فاژ درمانی در سطح بین المللی به این روش مورد استفاده قرار گرفته است و  استرالیا پروتکلی را برای استفاده دلسوزانه از فاژ درمانی در اینجا در استرالیا ایجاد کرده است. که در لینگ ذیل می توانید  مطالعه فرمایید.

https://bmjopen.bmj.com/content/bmjopen/12/12/e065401.full.pdf

این پروتکل در دسامبر 2021 تاییدیه اخلاق ملی را دریافت کرد و توسط بیمارستان های متعددی در سراسر استرالیا پذیرفته شده است.

https://walyanrespiratory.telethonkids.org.au/projects/phage-wa/phage-therapy-compassionate-use/

یک مطالعه بین المللی جدید توسط مرکز فاژ درمانی اسرائیل (IPTC) به رهبری پروفسور ران نیرپاز در مرکز پزشکی دانشگاه عبری هاداسا و پروفسور رونن هازان از دانشکده پزشکی دانشگاه عبری اورشلیم، با استفاده از فاژ PASA16 در اساس دلسوزانه برای درمان عفونت‌های سخت سودوموناس آئروژینوزا، نتایج امیدوارکننده‌ای را با نرخ موفقیت 86.6 درصد نشان داده است.

این تحقیق که شامل 16 بیمار مبتلا به عفونت های مداوم است، بزرگترین در نوع خود است و یافته های دلگرم کننده ای را به ارمغان می آورد. موفقیت این مطالعه اثربخشی بالقوه فاژ درمانی PASA16 را در مقابله با عفونت‌های چالش برانگیز سودوموناس آئروژینوزا نشان می‌دهد، راه را برای آزمایش‌های بالینی آینده و تشویق به کاوش بیشتر در فاژ درمانی به عنوان یک رویکرد جایگزین و کمکی در برابر عفونت‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک هموار می‌کند.

 

https://www.news-medical.net/news/20230807/Phage-therapy-shows-promise-in-treating-tough-Pseudomonas-aeruginosa-infections.aspx

اولین کارآزمایی کانادایی با موفقیت از فاژ درمانی برای متوقف کردن عفونت ادراری تهدید کننده زندگی ناشی از ابر میکروب استفاده کرد.

اولین مطالعه کانادایی با استفاده از فاژها برای درمان عفونت‌های ابر میکروبی در حال انجام است و دانشمندان یک مورد موفقیت اولیه اما تشویق‌کننده را گزارش کردند.

خانم 72 ساله از زمانی که 65 سال داشت از عفونت ادراری رنج می برد. این یکی از شایع ترین عفونت ها در جهان است که از هر چهار زن یک نفر را در طول زندگی خود تحت تاثیر قرار می دهد. مارشال از درد و سوزش تقریباً دائمی رنج می برد تا آنکه توسط فاژدرمانی بطور کامل درمان شد.

https://nationtalk.ca/story/first-canadian-trial-successfully-uses-phage-therapy-to-stop-life-threatening-uti-caused-by-superbug-ctv

دانشگاه ساندیاگو آمریکا کارآزمایی بالینی فاز I/II  یک ترکیب باکتریوفاژ را برای درمان شرکت‌کنندگان با دستگاه‌های کمک بطنی آلوده به استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم  را انجام می دهد.

در این کارآزمایی ایمنی، تحمل و اثربخشی درمان با باکتریوفاژ را در ترکیب با بهترین درمان های آنتی بیوتیکی موجود ارزیابی خواهد کرد. تقریباً 10 شرکت کننده ثبت نام خواهند شد. آنها در UC San Diego Health و سایر بیمارستان های آموزشی برجسته در ایالات متحده تحت درمان قرار خواهند گرفت.

https://health.ucsd.edu/news/press-releases/2019-01-08-fda-okays-uc-san-diego-to-launch-novel-phage-study/

دانشگاه San Diego’s اعلام نموده است مجوزاستفاده از فاژ درمانی در شرایط اضطرار در شرایط بیماران مقاوم به آنتی بیوتیک را دریافت نموده است.

https://www.mdpi.com/1999-4915/13/10/2049

تجربه موفق فاژدرمانی در بیمار دارای پیوند کبد در آمریکا

در مطالعه ای که در سال 2021 در آمریکا انجام شده است، یک بیمار پیوند کبد مرد 56 ساله با عفونت های پیچیده و عود کننده پروستات و مجاری ادراری ناشی از اشریشیا کلی تولید کننده بتالاکتاماز با طیف گسترده انتخاب شد.

بیمار 2 هفته کوکتل فاژ داخل وریدی با ارتاپنم همزمان به مدت 6 هفته دریافت کرد. نمونه های سرم و ادرار هفتگی برای پیگیری پاسخ بیمار جمع آوری شد. بیمار فاژ درمانی را بدون هیچ گونه عارضه جانبی با رفع علائم تحمل کرد.

این مطالعه کاربرد کوکتل‌های فاژی با طراحی منطقی با آنتی‌بیوتیک‌ها را در کنترل عفونت E. coli برجسته می‌کند.

 

https://www.mdpi.com/1999-4915/13/10/2049

وزارت بهداشت آمریکا اعلام کرد از شروع کار آزمایی بالینی در خصوص استفاده از باکتریوفاژها در درمان عفونت بیماران CF حمایت می نماید.

https://www.nih.gov/news-events/news-releases/nih-supported-clinical-trial-phage-therapy-cystic-fibrosis-begins

FDA  اجازه داده است در ایالات متحده توسط مرکز نوآوری استفاده شود کاربردها و درمان های باکتریوفاژ از طریق پروتکل داروی جدید تحقیقاتی اضطراری در بیماران دچار مقاوم آنتی بیوتیکی شدید انجام دهد.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9485506/pdf/43465_2022_Article_728.pdf

واجد شرایط بودن برای استفاده دلسوزانه فاژ درمانی توسط پزشک معالج ارزیابی می شود. اگر آنها معتقدند که بیمار عفونتی دارد که ممکن است با فاژ درمانی قابل درمان باشد، در این مورد با سایر پزشکان صحبت خواهند کرد. تاریخچه پزشکی بیمار، سایر گزینه های درمانی و مناسب بودن برای فاژ درمانی همگی در نظر گرفته می شوند.

پزشکان به بیمار اطلاع می دهند و از او می پرسند که آیا مایل به دریافت فاژ درمانی هستند یا خیر اما به دلیل اینکه بیمار معمولاً بسیار بیمار است، اولویت بالایی دارند.

 https://walyanrespiratory.telethonkids.org.au/projects/phage-wa/phage-therapy-compassionate-use/

عفونت های باکتریایی پس از عمل عامل اصلی مرگ و میر و عوارض هستند

پس از پیوند کبد باکتری های عامل این عفونت ها درمحیط بیمارستان می تواند درجات بالایی از مقاومت را در برابر انواع مختلف از خود نشان دهد.

در یک مطالعه درمانی در کشور بلژیک یک کودک نوپا که از مقاومت شدید دارویی رنج می برد و دچار سپسیس سودوموناس آئروژینوزا پس از پیوند کبد شده بود بوسیله درمان همزمان آنتی بیوتیک و فاژ درمانی قرار گرفت.

او تحت درمان ترکیبی داخل وریدی باکتریوفاژ-آنتی بیوتیک برای 86 روز بود. این درمان به خوبی تحمل شد، و در نهایت امکان پیوند مجدد کبد و رفع کامل تمام عفونت ها با هم افزایی فاژ-آنتی بیوتیک مشاهده شد.

جزئیات کامل این مطالعه در لینک ذیل آمده است.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9523064/

 

 عفونت های استخوان و مفاصل (BJI) به ویژه در دوران مقاومت ضد میکروبی یکی از سخت ترین عفونت های باکتریایی است که قابل درمان است.

گزارشی در مورد مدیریت یک بیمار مبتلا به مقاوم به دارو پسودوموناس آئروژینوزا آبسه نخاعی که توسط فاژهای اختصاصی تحت درمان قرار گرفت در ذیل آمده است.

یک مرد 74 ساله مبتلا به ملانوما تحت درمان با آنتی  PD1 پمبرولیزوماب که تجربه یک باکتریمی مرتبط با کاتتر به دلیل P. aeruginosa مقاوم به چند دارو در دسامبر 2017 داشته است.

او او با موفقیت با کولیستین و مروپنم درمان شد طی 11 روز دریافت شد.

در تابستان 2018 دچار درد ستون فقرات شد و اسپوندیلودیسیت با آبسه نخاعی تشخیص داده شد.

آسپیراسیون نشان داد که عفونت P. aeruginosa مقاوم به دارو وجود دارد.

در یک همکاری منحصر به فرد در سه کشور اروپایی مختلف (سوئیس، بلژیک و فرانسه) بیمار توسط فاژهای اختصاصی درمان شد.

جزئیات این مطالعه در لینک ذیل آمده است.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9306240/

فاژ درمانی در اروپا براساس ماده 37 (مداخلات اثبات نشده در عمل بالینی) اعلامیه هلسینکی که توسط انجمن پزشکی جهانی تهیه شده است .

در ماده 37 آمده است: در درمان یک بیمار جداگانه، جایی که مداخلات اثبات شده وجود ندارد یا موارد دیگر مداخلات شناخته شده بی اثر بوده است، پزشک پس از مشورت با متخصص، با رضایت آگاهانه از طرف بیمار یا نماینده قانونی مجاز، ممکن است از مداخله اثبات نشده استفاده کند، در صورتی که در نظر پزشک، امیدی به نجات زندگی، برقراری مجدد سلامتی یا کاهش رنج می دهد. این مداخله باید متعاقباً به هدف تحقیق تبدیل شود تا ایمنی و کارایی آن را ارزیابی کند. در تمام موارد، اطلاعات جدید باید ثبت شود و در صورت لزوم در دسترس عموم قرار گیرد.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30884879/

3 گیرنده پیوند ریه در آمریکا با عفونت های تهدید کننده حیات MDR ناشی از سودوموناس آئروژینو  برای هر بیمار، باکتریوفاژهای لیتیک استفاده شدند. در برابر ایزوله های باکتریایی آنها فاژهای اختصاصی برای مدت زمان متغیر استفاده شد. همه بیماران آنتی بیوتیک همزمان دریافت کردند. دو بیمار از نظر بالینی پاسخ  کامل به درمان داده و بدون استفاده از ونتیلاتور مرخص شدند.

هیچ عارضه جانبی مرتبط با فاژ درمانی در 3 مورد شناسایی نشد.

Aslam S, Courtwright AM, Koval C, Lehman SM, Morales S, Furr CL, Rosas F, Brownstein MJ, Fackler JR, Sisson BM, Biswas B, Henry M, Luu T, Bivens BN, Hamilton T, Duplessis C, Logan C, Law N, Yung G, Turowski J, Anesi J, Strathdee SA, Schooley RT. Early clinical experience of bacteriophage therapy in 3 lung transplant recipients. Am J Transplant. 2019 Sep;19(9):2631-2639. doi: 10.1111/ajt.15503. Epub 2019 Jul 17. PMID: 31207123; PMCID: PMC6711787.
 

همانطور که در شکل ذیل نشان داده شده بیشترین موارد درمان با باکتریوفاژها در آمریکا انجام شده است. کشورهای اروپایی رتبه های بعدی را دارند.  در آسیا هند، چین و اسرائیل مواردی از فاژدرمانی را انجام داده اند.

Diana P Pires, Luciana Meneses, Ana C Brandão, Joana Azeredo, An overview of the current state of phage therapy for the treatment of biofilm-related infections, Current Opinion in Virology, Volume 53, 2022, 101209

 

بررسی آخرین درمان های  انجام شده در حوزه فاژدرمانی نشان می دهد تنها 2.6 درصد از افرادیکه درمان با فاژ را دریافت نموده اند دچار عوارض شده اند.  این عوارض بسیار کمتر از عوارض آنتی بیوتیک های می باشد.

 

اثرات مضر فاژدرمانی براساس تحقیقات معتبر جهانی

 

Diana P Pires, Luciana Meneses, Ana C Brandão, Joana Azeredo, An overview of the current state of phage therapy for the treatment of biofilm-related infections, Current Opinion in Virology, Volume 53, 2022, 101209

 

بررسی انجام شده در خصوص بیماران دچار عفونت مقاوم به آنتی بیوتیک  که فاژدرمانی شده اند نشان می  دهد. 66.7 درصد از  این افراد بطور کامل عفونت پاک شده است و  در 29.5 درصد از این افراد بهبودی بیماری رخ داده است. تنها در 3.8 درصد از این افراد بیماری تغییر نکرده است.

نتایج فاژ درمانی براساس تحقیقات معتبر جهانی

Diana P Pires, Luciana Meneses, Ana C Brandão, Joana Azeredo, An overview of the current state of phage therapy for the treatment of biofilm-related infections, Current Opinion in Virology, Volume 53, 2022, 101209